
Resorpce herbálních složek do lidského organismu
Resorpce herbálních složek do lidského organismu
V rámci výzkumných aktivit jsme se zabývali otázkou, do jaké míry dochází k resorpci herbálních složek přípravku Phyteneo Kolodium forte do lidského organismu. Předmětem našeho zájmu byla nativní rostlinná surovina Thuya occidentalis (Zerav západní), respektive její terminální větévky a nať sušené rostlinné suroviny Chelidonium majus (Vlaštovičník větší). Jelikož nejsou doposud k dispozici žádná relevantní data o resorpci výše uvedených látek, zrealizovali jsme spolu s lékařskou a přírodovědeckou fakultou University Palackého v Olomouci výzkumný projekt týkající se této problematiky. Níže uvádíme souhrn výsledků tohoto projektu.
Screening účinných látek
V první řadě bylo nutné provést screening účinných látek v rostlinných drogách s cílem, aby byly identifikovány a následně i kvantifikovány analyty, které (1) tvoří 90 % celkové plochy odezvy za použití příslušné metody, počínaje největším příspěvkem, (2) jejichž odezva vykazuje více než 5 % celkové plochy analytů a (3) pokud se u analytu nechají předpokládat toxikologicky významné vlastnosti, tzn. analyt je identifikovatelný na základě informací z knihovny spekter a existují dostupné informace o toxikologických nebo farmakologických účincích anebo lze na základě např. hmotnostního spektra předpokládat, že náleží do skupiny látek, o kterých existují dostupné informace o toxikologických nebo farmakologických účincích.
U drogy Thuya occidentalis byl screening prováděný technikou GC-MS a doplňkově také HPLC-MS. Výsledky jsou uvedeny v tab. 1, jedná se o přehled výsledků získaných pomocí GC-MS. Podle předpokladů technika HPLC identifikovala analyty, které z pohledu použití přípravku a studia resorpce nebyly relevantní. Podíl z celkové odezvy analytů je uvedený jako průměr 5ti paralelních měření z různých vzorků rostlinného materiálu.
Tučně vyznačené analyty byly vybrány jako markery kvality herbálních složek. Pro další měření nebyly vybrány analyty methylované cukry a glykosidy a to z důvodu, že lze předpokládat, že nejsou z hlediska farmakologického ani vzhledem k jejich potenciální toxicitě významné a proto nebyla ani dále zpřesňována jejich identifikace. Naopak, do dalších měření byly zahrnuty, přestože jejich relativní odezvy byly nižší než kritérium 5 %, analyty beta-phellandrene a fenchone. Do dalších měření byl dále zahrnutý rovněž analyt pinene, který je do přípravku vnášen další přidávanou složkou a to čištěnou borovicovou silicí (Terebinthinae etheroleum rectificatum).
U drogy Chelidonium majus byl screening prováděný technikou HPLC-MS a doplňkově také GC-MS. Výsledky jsou uvedeny v tab. 2, jedná se o přehled výsledků získaných pomocí HPLC-MS. Podle předpokladů technika GC-MS neidentifikovala žádné relevantní analyty. Podíl z celkové odezvy analytů je uvedený jako průměr 5ti paralelních měření z různých vzorků rostlinného materiálu.
Tučně vyznačené analyty byly vybrány jako markery kvality herbálních složek. Pro další měření nebyl vybrán pouze analyt O-glutarylcarnitine a to z důvodu, že není z hlediska farmakologického ani vzhledem k potenciální toxicitě významný. Naopak, do dalších měření byly zahrnuty, přestože jejich relativní odezvy byly nižší než kritérium 5 %, analyty protropine, berberine, sanguinarine a chelerythrine.
Testy resorpce
U přípravku Kolodium forte byla studována resorpce jednotlivých analytů resp. účinných látek. Obecně je žádoucí, aby resorpce u tohoto topicky aplikovaného přípravku byla minimální, tzn. aby léčba zasahovala organismus jen lokálně v místě použití a systémová exposice byla co nejmenší.
Resorpce byla stanovována za podmínek, které odpovídají jednorázové aplikaci v množství 0,2 ml přípravku.
V tab. 3 je uveden přehled míry resorpce látek při aplikaci přípravku Kolodium forte. Hodnota míry resorpce je průměrem z 12ti vzorků kůže. Hodnota resorpce je vyjádřena jako procentuální poměr koncentrace analytu v akceptačním roztoku (tzn. množství, které prošlo kůží) oproti koncentraci analytu na té straně pokožky, kde byl nanesený přípravek Kolodium forte.
V tab. 4. je uveden přehled míry resorpce látek při aplikaci přípravku Kolodium forte. Hodnota míry resorpce je průměrem z 12ti vzorků kůže. Hodnota resorpce je vyjádřena jako absolutní množství jednotlivých látek, které by s ohledem na míru resorpce (viz tab. 4) bylo resorbováno pokožkou při nanesení jedné průměrné dávky (0,2 ml) přípravku Kolodium forte.
Závěr
Z výsledků je zřejmé, že míra resorpce se pohybuje na nízké úrovni do 10 %, výjma analytu protropin, kde hodnota resorpce značně vybočuje až na úroveň zhruba 26 %. Z hlediska systémové exposice organismu je množství látek, které při aplikaci přípravku na pokožku přecházejí do organismu, na velmi nízké úrovni. Tato v podstatě zanedbatelná míra systémové exposice je způsobená tím, že (1) při aplikaci provedené dle návodu k použití přípravku se nanáší relativně malé množství přípravku, (2) koncentrace sledovaných analytů v přípravku je relativně nízká a (3) míra resorpce je relativně velice nízká.
- Tab. 1.: Přehled analytů a jejich relativních odezev v nativní droze Thuya occidentalis získaných technikou GC-MS
- Tab. 2.: Přehled analytů a jejich relativních odezev v surovině Chelidonium majus získaných technikou HPLC-MS. Pozn.: LOD = Limit Of Detection analytické metody
- Tab. 3.: Přehled míry resorpce látek při aplikaci přípravku Kolodium forte (v %)
- Tab. 4.: Přehled míry resorpce látek při aplikaci přípravku Kolodium forte (v absolutním množství)