Phyteneo v novém
Měníme vizuální identitu tak, aby lépe podpořila podstatu našeho přístupu – spojení vědeckého poznání a síly přírody. Co se nikdy měnit nebude, je vysoký standard našich přípravků a vášeň, s níž značku Phyteneo rozvíjíme.
Od Hippokrata, který svým kolegům doporučoval čistit rány vínem, se přešlo k vařící vodě. Odtud už nebylo daleko k parní sterilizaci. Když byly v 19. století objeveny bakterie jako původce komplikací hojení ran, začala se používat jako antiseptikum agresivní kyselina karbolová. Až ve 20. století se začal využívat pro desinfekci pokožky alkohol a hygiena nabrala zcela nový rozměr. Ve 21. století byly vyvinuty modernější antimikrobiální látky, které jsou v porovnání s alkoholem šetrnější. Pro dezinfekci povrchů se začalo v tomto století používat také UV záření.
Mikroorganismy jsou většinou definovány jako jednobuněčné organismy, mezi něž se řadí převážně bakterie, patří sem ale také plísně, kvasinky, některé řasy a prvoci. Jsou schopni bleskového rozmnožování a šíření, vyskytují se proto téměř všude.
A co viry? Viry se řadí mezi mikroorganismy nebuněčné. Jsou menší než bakterie a proto byly objeveny později. Nerostou, nedělí se, proto k tomu využívají služby hostitelských buněk.
Za dezinfekci je označováno ničení mikroorganismů pomocí chemických a fyzikálních (vysoká teplota, UV záření) metod.
1. Pro desinfekci neživých předmětů se používají tzv. dezinficiencia, lidově dezinfekční prostředky.
2. Ze živé kůže/tkáně se odstraňují mikroorganismy pomocí antiseptik. Antiseptika s prokázaným účinkem proti bakteriím mají tzv. antibakteriální účinek. Mikrobicidní látky účinné proti virům se označují jako antivirotika.
Infekční nemoci dýchacích cest se velmi snadno přenášejí kontaktem kontaminované ruky s ústy, okem nebo nosem. Výzkumy uvádí, že se člověk dotkne obličeje v průměru až 23krát za hodinu. Proto je logické, že šíření nákazy může velice efektivně zabránit pravidelné a řádné mytí rukou mýdlem.
Vzhledem k výše uvedeným pojmům můžeme konstatovat, že hojně nabízená antibakteriální mýdla účinkují proti bakteriím (jsou takzvaně baktericidní), ale proti virům (virucidní aktivita) působí poměrně málo. Název hygienického prostředku tedy není směrodatný, záleží na jeho složení. Při zjišťování účinnosti mýdla je důležité, jakou účinnou složku přípravek obsahuje, zda je „pouze“ antibakteriální nebo působí také proti virům.
Široké spektrum účinnosti
Rychlý nástup působení
Bezpečné použití
Zdroj: Nonclinical overview: octenidine hydrochloride + phenoxyethanol 1 mg/g + 20 mg/g, Vít Perlík, MD, PhD, February 2019
Výhody pacientům i ošetřujícím
Zdroj: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT v Praze
Tekutá mýdla
Gely
Roztoky
Ústní vody
Měníme vizuální identitu tak, aby lépe podpořila podstatu našeho přístupu – spojení vědeckého poznání a síly přírody. Co se nikdy měnit nebude, je vysoký standard našich přípravků a vášeň, s níž značku Phyteneo rozvíjíme.